Slovník pojmů

A B C
D
E F
G
H
CH
I
J
K L M N O P
Q
R S T U V
W
X
Y
Z

Debet / Debetní účet

dluh, minusový zůstatek na účtu

Debetní obrat

Debetní obrat je součet všech odchozích položek, které z účtu v daném období odešly (včetně převodu na vaše ostatní účty); u úvěrových produktů se jedná o čerpání úvěru.

Debetní obrat nemusí automaticky být výdajem, protože se může jednat o odchozí peníze na některý z vašich účtů.

Debetní zůstatek

Záporný zůstatek na účtu klienta. Částka, kterou, klient bance dluží vlivem poskytnutého úvěru, povoleného přečerpání, nedovoleného debetu či z jiného důvodu.

Disponibilní

upotřebitelný, schopný užití, dostupný

Disponibilní zůstatek

Finanční částka, kterou má klient v daném okamžiku k dispozici. Zpravidla se jedná o kladný zůstatek na účtu, který může být navýšen o výši povoleného debetu či kontokorentu nebo snížen o blokace na účtu (např. z důvodu exekuce).

Disponibilní zůstatek

Disponibilní zůstatek je skutečná částka, kterou máte na svém účtu u ČSOB aktuálně k dispozici (můžete je v této chvíli použít). Skládá se z vašeho aktuálního zůstatku včetně případného povoleného přečerpání účtu (kontokorent) a je snížen o blokace z ještě nezaúčtovaných plateb kartou.

Pozn.: Externí účty mají pouze aktuální zůstatek, neeviduje se u nich disponibilní zůstatek. Pokud tedy máte nějaký externí účet, skutečná částka, kterou máte k dispozici je vyšší o disponibilní zůstatek tohoto účtu.